CDJ2D16-25Z-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2D16-25Z-B
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 316mm bore size and 25mm stroke for reliable performance in compact spaces.
  • 4Band-mounted auto switch for easy adjustment and durability.
  • 5Standard rubber cushion for smooth operation and reduced impact.
Product Details
CDJ2D16-25Z-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Bore Size
Bore Size 16 mm