CDJ2D16-15SZ-B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDJ2D16-15SZ-B
Key Features
  • 116mm bore size for efficient pneumatic performance.
  • 215mm standard stroke for precise linear motion.
  • 3Double clevis mounting style for secure installation.
  • 4Built-in auto switch with magnet for easy position detection.
  • 5Single acting, spring return design for reliable operation.
Product Details
CDJ2D16-15SZ-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch (Built-In Magnet Cylinder)
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Perpendicular To Axis
Action
Single Acting,Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm