CDJ2D16-15S-A
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2D16-15S-A
Key Features
  • 116mm bore size for efficient pneumatic performance.
  • 215mm standard stroke ensures precise linear motion.
  • 3Double clevis mounting style for secure installation.
  • 4Single-acting with spring return for reliable operation.
  • 5Rail mounting style for easy auto-switch integration.
Product Details
CDJ2D16-15S-A
Auto Switch Mounting Style
Rail Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Action
Single Acting,Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm