CDJ2D16-100SZ-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2D16-100SZ-B
Key Features
  • 116mm bore size and 100mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Single-acting, spring return action for reliable operation in automation systems.
  • 4Built-in auto switch with band mounting for easy position detection.
  • 5Standard configuration with perpendicular head cover port for straightforward integration.
Product Details
CDJ2D16-100SZ-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch (Built-In Magnet Cylinder)
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Perpendicular To Axis
Action
Single Acting,Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm