CDJ2D10-30Z-C73-B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDJ2D10-30Z-C73-B
Key Features
  • 1Built-in reed auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and stable installation.
  • 310mm bore size and 30mm standard stroke for precise pneumatic control.
  • 4Band mounting style for auto switch provides flexibility in setup.
  • 5Compatible with DC24V and AC100V, offering versatile voltage options.
Product Details
CDJ2D10-30Z-C73-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 10 mm