CDJ2D10-100AZ-A
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2D10-100AZ-A
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 310 mm bore size with 100 mm standard stroke for reliable performance.
  • 4Air cushion feature ensures smooth and quiet cylinder operation.
  • 5Rail mounting style for easy auto switch integration.
Product Details
CDJ2D10-100AZ-A
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Style
Rail Mounting Style
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Air Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 10 mm