CDJ2B16-60AZ-M9NWM-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-60AZ-M9NWM-B
Key Features
  • 216mm bore size and 60mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 3Air cushion (A suffix) ensures smooth and quiet cylinder movement at stroke ends.
  • 4Band-mounted auto switch (B style) for easy installation and adjustment.
  • 53-wire NPN output with 1m lead wire, compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies.
Product Details
CDJ2B16-60AZ-M9NWM-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Air Cushion
Cylinder Stroke
Standard Stroke 60 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm