CDJ2B16-60A-F7PW
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-60A-F7PW
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 216mm bore size and 60mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Air cushion design ensures smooth and quiet operation.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies for flexible integration.
Product Details
CDJ2B16-60A-F7PW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cushion Type
Air Cushion
Cylinder Stroke
Standard Stroke 60 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm