CDJ2B16-50Z-B-XC22
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-50Z-B-XC22
Key Features
  • 116mm bore size and 50mm stroke for precise linear motion control.
  • 2Built-in magnet for auto switch functionality, enhancing automation efficiency.
  • 3Fluororubber seal ensures durability and resistance to harsh environments.
  • 4Band mounting style for secure and flexible installation options.
  • 5Basic mounting design for easy integration into various industrial applications.
Product Details
CDJ2B16-50Z-B-XC22
Made To Order
Fluororubber Seal
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Bore Size
Bore Size 16 mm