CDJ2B16-45Z-B-XC3AC
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-45Z-B-XC3AC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient pneumatic operations.
  • 2Standard 45mm stroke length suitable for a variety of industrial applications.
  • 3Built-in auto switch with band mounting for easy installation and control.
  • 4Special port locations (rod side A, head side C) for flexible system integration.
  • 5Rubber cushion design ensures smooth and quiet cylinder operation.
Product Details
CDJ2B16-45Z-B-XC3AC
Made To Order
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm