CDJ2B16-22-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-22-B
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 216mm bore size and 22mm stroke for efficient pneumatic operation.
  • 3Basic mounting style (B) for easy installation and flexibility.
  • 4Rubber bumper cushion type ensures smooth and quiet operation.
  • 5Band mounting style for secure auto switch attachment.
Product Details
CDJ2B16-22-B
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Auto Switch
Without Auto Switch
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cushion Type
Rubber Bumper
Bore Size
Bore Size 16 mm