CDJ2B16-200AZ-M9BVL-A
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-200AZ-M9BVL-A
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 216mm bore size and 200mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light and 3m lead wire.
  • 4Rail mounting style for easy installation and flexibility.
  • 5Air cushion feature ensures smooth operation and reduced impact.
Product Details
CDJ2B16-200AZ-M9BVL-A
Auto Switch Mounting Style
Rail Mounting Style
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Air Cushion
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm