CDJ2B16-15+60-B-XC11
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-15+60-B-XC11
Key Features
  • 1Dual stroke design (15mm + 60mm) for versatile positioning in automation systems.
  • 2Built-in magnet auto switch (D-type) for reliable position detection.
  • 316mm bore size ensures strong and precise linear motion.
  • 4Band mounting style (B-type) for easy and secure installation.
  • 5Rubber bumper cushion type for smooth and quiet operation.
Product Details
CDJ2B16-15+60-B-XC11
Made To Order
Dual Stroke Cylinder/Single Rod Type
Auto Switch
Without Auto Switch
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cushion Type
Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 60 mm
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm