CDJ2B16-150ARZ-C73L-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-150ARZ-C73L-B
Key Features
  • 1Built-in magnet for auto switch functionality, ensuring precise position detection.
  • 216mm bore size and 150mm standard stroke for versatile automation applications.
  • 3Axial head cover port location for easy and flexible installation.
  • 4Reed auto switch with indicator light (C73L) for reliable operation and visibility.
  • 5Band mounting style for secure and stable auto switch attachment.
Product Details
CDJ2B16-150ARZ-C73L-B
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Style
Band Mounting Style
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Axial
Suffix For Cylinder
Air Cushion
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm