CDJ2B16-105A-B
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-105A-B
Key Features
  • 116mm bore size for compact yet powerful performance in automation systems.
  • 2105mm cylinder stroke ensures precise and reliable linear motion control.
  • 3Air cushion (type A) for smooth and shock-free operation at stroke ends.
  • 4Auto switch compatibility (band mounting style) for easy position detection.
  • 5Basic mounting style (B) allows for versatile installation in various setups.
Product Details
CDJ2B16-105A-B
Made To Order
Standard
Auto Switch
Without Auto Switch
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cushion Type
Air Cushion
Bore Size
Bore Size 16 mm