CDJ2B16-100Z-B-XC22
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CDJ2B16-100Z-B-XC22
Key Features
  • 116mm bore size and 100mm standard stroke for precise motion control.
  • 2Built-in magnet auto switch (D-type) for easy position detection.
  • 3Fluororubber seal (XC22) ensures durability in harsh environments.
  • 4Band mounting style (B-type) for secure auto switch installation.
  • 5Basic mounting design (B-type) for versatile integration into systems.
Product Details
CDJ2B16-100Z-B-XC22
Made To Order
Fluororubber Seal
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm