CDJ2B16-100AZ-F79WL-A
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDJ2B16-100AZ-F79WL-A
Key Features
  • 1Built-in auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 216mm bore and 100mm standard stroke for reliable linear motion performance.
  • 3Rail-mounted auto switch (F79WL) with 3m lead wire for flexible installation.
  • 4Air cushion (A suffix) design ensures smooth operation and reduced impact.
  • 5Solid-state NPN auto switch supports DC 5V-24V for versatile compatibility.
Product Details
CDJ2B16-100AZ-F79WL-A
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Style
Rail Mounting Style
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Suffix For Cylinder
Air Cushion
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm