CDJ2B10-100-H7BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDJ2B10-100-H7BL
Key Features
  • 1Built-in solid-state auto switch (H7BL) with indicator light for precise position detection.
  • 210mm bore size and 100mm standard stroke for compact and efficient linear motion.
  • 3DC24V (10~28V) compatible auto switch with 3m lead wire for flexible installation.
  • 4Basic mounting style and rubber bumper cushion for easy integration and durability.
  • 5Includes two auto switches (grommet type) for enhanced functionality in automation systems.
Product Details
CDJ2B10-100-H7BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Head Cover Port Location
Perpendicular To Axis
Cushion Type
Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 10 mm