AW40-F03BCE-B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC AW40-F03BCE-B
Key Features
  • 1Compact 40mm body size with 3/8 port for easy installation in tight spaces.
  • 3Includes a bracket for secure mounting and stability in various orientations.
  • 4Square embedded pressure gauge with limit indicator for precise pressure monitoring.
  • 5Relieving-type drain cock and imperial unit (MPa) pressure gauge for user convenience.
Product Details
AW40-F03BCE-B
Made To Order
Standard
Semi-Standard b
Semi-Standard a
0.05 to 0.85 MPa Setting,Polycarbonate Bowl;X406:0.05 To 0.4MPa Setting