AW20-02CH-B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC AW20-02CH-B
Key Features
  • 1Compact 20mm body size for space-saving installation.
  • 2Float-type auto drain (N.C.) ensures efficient condensate removal.
  • 31/4 port size (Rc thread) for easy integration into pneumatic systems.
  • 40.05 to 0.85 MPa pressure setting range for versatile applications.
  • 5Includes polycarbonate bowl, drain cock, and imperial unit pressure gauge.
Product Details
AW20-02CH-B
Made To Order
Standard
Semi-Standard b
Semi-Standard a
0.05 to 0.85 MPa Setting,Polycarbonate Bowl;X406:0.05 To 0.4MPa Setting