dzh-40- -ppv-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dzh-40- -ppv-a-s6
Key Features
  • 3The cylinder supports strokes from 1 mm to 1000 mm, making it versatile for a wide range of applications.
Product Details
dzh-40- -ppv-a-s6
Stroke
1mm 1000mm
Piston diameter
40 mm Equivalent diameter
Max. angle of rotation of the piston rod +/-
1.4deg
Variants
Heat-resistant seals max. 120°C
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
0°C 120°C
Cushioning length
21mm
Max. torque for protection against rotation
1.2Nm
Theoretical force at 6 bar, retracting
633N
Theoretical force at 6 bar, advancing