dzh-32- -ppv-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dzh-32- -ppv-a-s6
Key Features
  • 1The Festo DZH-32-PPV-A-S6 features a robust design with a piston diameter of 32 mm, ensuring reliable operation in demanding industrial environments.
  • 3With a stroke range of 1 mm to 1000 mm, the DZH-32-PPV-A-S6 offers flexibility in accommodating different mechanical requirements.
Product Details
dzh-32- -ppv-a-s6
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
1mm 1000mm
Piston diameter
32 mm Equivalent diameter
Max. angle of rotation of the piston rod +/-
1.7deg
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Mounting position
Any
Mode of operation
Double-acting
Structural design
Piston Piston rod
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
Heat-resistant seals max. 120°C
Protection against torsion/guide
Oval piston
Operating pressure
0.6bar 10bar
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B2-L
Ambient temperature
0°C 120°C
Cushioning length
19mm
Max. torque for protection against rotation
1Nm
Theoretical force at 6 bar, retracting
415N
Theoretical force at 6 bar, advancing