dsnu-8-15-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-8-15-p-a
Key Features
  • 1The Festo DSNU-8-15-P-A pneumatic cylinder offers a 15mm stroke and 8mm piston diameter, ensuring precise and reliable operation in various automation tasks.
Product Details
dsnu-8-15-p-a
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
15mm
Piston diameter
8 mm
Piston rod thread
M4
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Mounting position
Any
Conforms to standard
CETOP RP 52 P ISO 6432
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
Piston rod at one end
Operating pressure
1.5bar 10bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class
Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.03J
Theoretical force at 6 bar, retracting