dsnu-25-60-pps-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-25-60-pps-a
Key Features
Product Details
dsnu-25-60-pps-a
Stroke
60mm
Piston diameter
25 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.3J
Cushioning length
17mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
247.4N
Theoretical force at 6 bar, advancing