dsnu-25-35-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-25-35-p-a
Key Features
  • 4With a stroke of 35mm and a piston diameter of 25mm, this cylinder is designed for compact installations, making it suitable for a wide range of automation tasks.
Product Details
dsnu-25-35-p-a
Stroke
35mm
Piston diameter
25 mm
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Piston Piston rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.3J
Theoretical force at 6 bar, retracting
247.4N
Theoretical force at 6 bar, advancing