dsnu-25-30-pps-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-25-30-pps-a
Key Features
  • 1High-Performance Operation: The DSNU-25-30-PPS-A operates with compressed air, ensuring reliable and efficient double-acting motion within a wide operating pressure range of 0.1 MPa to 1 MPa.
Product Details
dsnu-25-30-pps-a
Stroke
30mm
Piston diameter
25 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.3J
Cushioning length
17mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
247.4N
Theoretical force at 6 bar, advancing