dsnu-25-15-ppv-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-25-15-ppv-a
Key Features
Product Details
dsnu-25-15-ppv-a
Stroke
15mm
Piston diameter
25 mm
Piston rod thread
M10x1.25
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Piston Piston rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.3J
Cushioning length
17mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
247.4N
Theoretical force at 6 bar, advancing