dsnu-25-15-pps-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-25-15-pps-a
Key Features
  • 2With a 25mm piston diameter and 15mm stroke, this cylinder offers versatile performance for a wide range of pneumatic operations.
Product Details
dsnu-25-15-pps-a
Stroke
15mm
Piston diameter
25 mm
Piston rod thread
M10x1.25
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.3J
Cushioning length
17mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
247.4N
Theoretical force at 6 bar, advancing