dsnu-25-15-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-25-15-p-a
Key Features
  • 1The Festo DSNU-25-15-P-A features a stroke of 15 mm and a piston diameter of 25 mm, making it versatile for various automation tasks.
Product Details
dsnu-25-15-p-a
Stroke
15mm
Piston diameter
25 mm
Piston rod thread
M10x1.25
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Piston Piston rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.3J
Theoretical force at 6 bar, retracting
247.4N
Theoretical force at 6 bar, advancing