dsnu-20-70-pps-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-20-70-pps-a
Key Features
  • 4Wide Operating Range: The DSNU-20-70-PPS-A operates within a pressure range of 1 to 10 bar, making it suitable for a variety of industrial environments and applications.
Product Details
dsnu-20-70-pps-a
Stroke
70mm
Piston diameter
20 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.2J
Cushioning length
15mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
158.3N
Theoretical force at 6 bar, advancing