dsnu-20-70-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-20-70-p-a
Key Features
  • 1The Festo DSNU-20-70-P-A pneumatic cylinder features a piston diameter of 20 mm and a stroke length of 70 mm, making it suitable for a wide range of industrial applications.
Product Details
dsnu-20-70-p-a
Stroke
70mm
Piston diameter
20 mm
Piston rod thread
M8
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Piston Piston rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.2J
Theoretical force at 6 bar, retracting
158.3N
Theoretical force at 6 bar, advancing