dsnu-20-60-pps-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-20-60-pps-a
Key Features
  • 5Operating within a pressure range of 1 to 10 bar and an ambient temperature range of -20°C to 80°C, the DSNU-20-60-PPS-A is suitable for a variety of industrial environments.
Product Details
dsnu-20-60-pps-a
Stroke
60mm
Piston diameter
20 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.2J
Cushioning length
15mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
158.3N
Theoretical force at 6 bar, advancing