dsnu-20-30-pps-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-20-30-pps-a
Key Features
  • 2With a stroke length of 30 mm and a piston diameter of 20 mm, this cylinder offers a compact design that fits seamlessly into modern manufacturing systems.
Product Details
dsnu-20-30-pps-a
Stroke
30mm
Piston diameter
20 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.2J
Cushioning length
15mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
158.3N
Theoretical force at 6 bar, advancing