dsnu-20-30-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-20-30-p-a
Key Features
  • 5With a 20mm bore size and 30mm stroke length, the Festo DSNU-20-30-P-A cylinder offers precise control over movement, making it suitable for applications requiring high accuracy and reliability.
Product Details
dsnu-20-30-p-a
Stroke
30mm
Piston diameter
20 mm
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Piston Piston rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.2J
Theoretical force at 6 bar, retracting
158.3N
Theoretical force at 6 bar, advancing