dsnu-20-15-pps-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-20-15-pps-a
Key Features
  • 5The cylinder operates within a pressure range of +1 to +10 bar, making it suitable for various industrial applications.
Product Details
dsnu-20-15-pps-a
Stroke
15mm
Piston diameter
20 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.2J
Cushioning length
15mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
158.3N
Theoretical force at 6 bar, advancing