dsnu-20-150-ppv-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-20-150-ppv-a
Key Features
Product Details
dsnu-20-150-ppv-a
Stroke
150mm
Piston diameter
20 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Piston Piston rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.2J
Cushioning length
15mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
158.3N
Theoretical force at 6 bar, advancing