dsnu-20-150-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-20-150-p-a
Key Features
  • 1The Festo DSNU-20-150-P-A pneumatic cylinder boasts a 20mm piston diameter and a 150mm stroke, making it versatile for various industrial applications.
  • 4Compatible with compressed air to ISO 8573-1:2010 standards, this cylinder operates within a pressure range of 0.1 MPa to 1 MPa.
Product Details
dsnu-20-150-p-a
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
150mm
Piston diameter
20 mm
Piston rod thread
M8
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Mounting position
Any
Conforms to standard
CETOP RP 52 P ISO 6432
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
Piston rod at one end
Operating pressure
1bar 10bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class
Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.2J
Theoretical force at 6 bar, retracting
158.3N
Theoretical force at 6 bar, advancing