dsnu-20-10-pps-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-20-10-pps-a
Key Features
  • 4Designed for operation within a pressure range of 1 to 10 bar, this cylinder is suitable for demanding industrial environments.
Product Details
dsnu-20-10-pps-a
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
10mm
Piston diameter
20 mm
Piston rod thread
M8
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Mounting position
Any
Conforms to standard
CETOP RP 52 P ISO 6432
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Cylinder barrel
Variants
Piston rod at one end
Operating pressure
1bar 10bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class
Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.2J
Cushioning length
15mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
158.3N
Theoretical force at 6 bar, advancing