dsnu-16-70-pps-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-16-70-pps-a
Key Features
  • 1The Festo DSNU-16-70-PPS-A ISO Cylinder features a 16mm piston diameter and a 70mm stroke, making it versatile for a wide range of industrial applications.
  • 4The cylinder operates within a pressure range of 1 to 10 bar, allowing it to be used in various environments and applications.
Product Details
dsnu-16-70-pps-a
Stroke
70mm
Piston diameter
16 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.15J
Cushioning length
12mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
103.7N
Theoretical force at 6 bar, advancing