dsnu-16-35-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-16-35-p-a
Key Features
  • 2With a 16mm piston diameter and 35mm stroke, this cylinder offers a versatile solution for various mechanical tasks, including positioning and actuation.
Product Details
dsnu-16-35-p-a
Stroke
35mm
Piston diameter
16 mm
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.15J
Theoretical force at 6 bar, retracting
103.7N
Theoretical force at 6 bar, advancing