dsnu-16-30-ppv-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-16-30-ppv-a
Key Features
  • 3With a piston diameter of 16 mm and a stroke length of 30 mm, the DSNU-16-30-PPV-A is versatile and suitable for various mounting options.
  • 5The DSNU-16-30-PPV-A operates within a pressure range of 1 to 10 bar, making it adaptable to various industrial environments.
Product Details
dsnu-16-30-ppv-a
Stroke
30mm
Piston diameter
16 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
12mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
103.7N
Theoretical force at 6 bar, advancing