dsnu-16-15-ppv-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-16-15-ppv-a
Key Features
  • 1The Festo DSNU-16-15-PPV-A is a standards-based pneumatic cylinder with a 16 mm piston diameter and a 15 mm stroke length, ensuring precise and reliable operation in various industrial settings.
Product Details
dsnu-16-15-ppv-a
Stroke
15mm
Piston diameter
16 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
12mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
103.7N
Theoretical force at 6 bar, advancing