dsnu-16-15-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-16-15-p-a
Key Features
  • 5With a double-acting mode and operating pressure range of 1 to 10 bar, this cylinder is optimized for efficient operation in compressed air systems according to ISO 8573-1:2010[7:4:4].
Product Details
dsnu-16-15-p-a
Stroke
15mm
Piston diameter
16 mm
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.15J
Theoretical force at 6 bar, retracting
103.7N
Theoretical force at 6 bar, advancing