dsnu-12-60-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-12-60-p-a
Key Features
  • 2This double-acting cylinder features a 12mm piston diameter and a 60mm stroke, providing precise and efficient motion control.
Product Details
dsnu-12-60-p-a
Stroke
60mm
Piston diameter
12 mm
Piston rod thread
M6
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1.5bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.07J
Theoretical force at 6 bar, retracting
50.9N
Theoretical force at 6 bar, advancing