dsnu-12-30-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-12-30-p-a
Key Features
  • 5With a stroke of 30 mm and a piston diameter of 12 mm, the DSNU-12-30-P-A cylinder offers a compact yet powerful solution for your automation needs.
Product Details
dsnu-12-30-p-a
Stroke
30mm
Piston diameter
12 mm
Piston rod thread
M6
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1.5bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.07J
Theoretical force at 6 bar, retracting
50.9N
Theoretical force at 6 bar, advancing