dsnu-12-20-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-12-20-p-a
Key Features
  • 1The Festo DSNU-12-20-PA is a standards-based, double-acting cylinder with a 12mm piston diameter and a 20mm bore size, ensuring precise and reliable operation in various industrial settings.
  • 4With a maximum operating pressure of 1.5 to 10 bar and a theoretical force at 6 bar of 50.9 N (return flow) and 67.9 N (flow), this cylinder offers robust performance in various industrial applications.
Product Details
dsnu-12-20-p-a
Stroke
20mm
Piston diameter
12 mm
Piston rod thread
M6
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1.5bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.07J
Theoretical force at 6 bar, retracting
50.9N
Theoretical force at 6 bar, advancing