dsnu-12-15-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-12-15-p-a
Key Features
  • 1The Festo DSNU-12-15-P-A ISO cylinder features a 12mm piston diameter and a 15mm stroke, making it suitable for a wide range of industrial applications.
  • 4The cylinder operates within a pressure range of 0.15 MPa to 1 MPa (1.5 bar to 10 bar) and supports lubricated operation for optimal performance.
Product Details
dsnu-12-15-p-a
Stroke
15mm
Piston diameter
12 mm
Piston rod thread
M6
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1.5bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.07J
Theoretical force at 6 bar, retracting
50.9N
Theoretical force at 6 bar, advancing