dsnu-10-60-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-10-60-p-a
Key Features
  • 2With a 10mm piston diameter and 60mm stroke, this cylinder offers a versatile range of motion, making it suitable for various mechanical systems and automation processes.
  • 4The Festo DSNU-10-60-P-A ISO Cylinder supports operating pressures from 1.5 to 10 bar, allowing it to be used in a variety of environments and applications, from moderate to high-pressure conditions.
Product Details
dsnu-10-60-p-a
Stroke
60mm
Piston diameter
10 mm
Piston rod thread
M4
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1.5bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.05J
Theoretical force at 6 bar, retracting
39.6N
Theoretical force at 6 bar, advancing