dsnu-10-30-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsnu-10-30-p-a
Key Features
Product Details
dsnu-10-30-p-a
Stroke
30mm
Piston diameter
10 mm
Piston rod thread
M4
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
1.5bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.05J
Theoretical force at 6 bar, retracting
39.6N
Theoretical force at 6 bar, advancing