dsl-25-40-270-p-a-s20-kf-b
In Stock
Last updated: 2026/5/11
Festo dsl-25-40-270-p-a-s20-kf-b
Key Features
  • 4With an operating pressure range of 2.5 to 8 bar, this swivel actuator unit is designed to handle demanding industrial conditions, ensuring consistent performance.
Product Details
dsl-25-40-270-p-a-s20-kf-b
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Adjustment range of swivel angle
0deg 270deg
Stroke
40mm
Piston diameter
25 mm
Swivel angle
0deg 272deg
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Mounting position
Any
Precision adjustment
-6deg
Mode of operation
Double-acting
Structural design
Rotary vane
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
Through, hollow piston rod
Protection against torsion/guide
Guided on ball bearings
Operating pressure
2.5bar 8bar
Max. impact velocity
0.5m/s
Max. swivel frequency at 6?bar
2Hz
Swivel angle backlash
0.05deg
Repetition accuracy
1deg
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
1 - Low corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B2-L
Ambient temperature
-10°C 60°C
Dynamic load torque
0.7Nm
Theoretical force at 6 bar, retracting
173.5N
Theoretical force at 6 bar, advancing
248N
Theoretical torque at 6 bar
5Nm